• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/FACEBOOK
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905324954370
  • https://www.twitter.com/Twitter
  • https://www.instagram.com/İnstagram
Orhan ŞANLIER
orhansanlier@hotmail.com
MERHABA.BEN KAPİTALİZM
19/12/2022

 

Merhaba... Ben Kapitalizm !

 

Hani şu gençlerinizin zaman zaman kahrolsun diyerek ayaklandıkları emperyalizmin gerçekleşmesine  temel dayanak olan ekonomik düzen.

Bakmayın ekonomik düzen olmama insan yaşamının tepeden tırnağa her alanı sayemde dizayn edilmektedir dünyada.

 

Ben kapitalizmim !

Dünyanın bütün yerleşik düzenleri benim kontrolümdedir.Bana boyun eğmeyenleri bir yolunu bulur eninde sonunda boyun eğdiririm.

 

Ben Kapitalizmim !

Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, “bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar” diye neden şaşırıyorsunuz! Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım! İstediğimi de elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.Çünkü onların rol modelleri Barbie bebekler.

Küçük oğullarınızı araba modelleri ile silah oyuncakları ile büyüttüm.Onların gelecekteki tüketim davranışları benim varlığımın devamı olmalı.

 

Ben Kapitalizmim!

Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor! İlk girdiğim kanallardan birisi burası.Kadınlar benim en önemli çalışma objelerim.Onları hoş tutmak için sevgililer günü,kadınlar günü,anneler günü,doğum günü,…günler icad ettim.Erkekleride unutmadım onlarında günleri var tüketimi kamçılayıp azizlerimin keselerini dolduracak.

 

Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki,hırsız bir CEO'nun hayat hikâyesi sizin için "azim ve başarı hikâyesi"olabiliyor.Devleri cüce ,cüceleri dev olarak yuttururum size,ruhunuz duymaz.Eğitimle filimlerle basın yayınla sizi neye inandırmam gerekirse onu inandırırım.

 

Ben Kapitalizmim ve insanların kitap okumadığı,yazmadığı,araştırmadığı,sorgulamadığı bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok! Kaygı duymaya başladığım yerlerde öyle hamleler yaparımki ,beni al aşağı etmek isteyenler kendi toplumlarınca al aşağı edilirler.

 

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3.Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı…Benim varlığımdır bu başarı hikayelerini oluşturan.
Siz eleştirebilirsiniz ama elbette bütün kapitalistler birer "aziz"gibi konuşacaklar,tıpkı Bill Gates gibi,150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz! Benim her toplumda böyle azizlerim var.

 

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz! Ter döktürüyorum sizlere.

 

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var! Bu benim varlık nedenime hiç halel getirmez.

 

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek! Benim sistemimde bir azizlerim var birde onlar için yaşamlarını sürdürmek zorunda olan marabalar.

 

Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızların 200 dolar gibi bir parayla seks kölesi olarak satılması beni ayakta tutan efendilerime şükran olarak sağladığım bir ödüldür.

 

Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanını nasıl yutturuyorum size..Neye göre serbest,kime göre serbest.ben karar veririm.Senaryoları ben yazar rolleri ben dağıtır size oynattırırım.

 

Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor. İşte böyle bağımlılık yaparım insanlara ve toplumlara.Bağımlılık demişken uyuşturucu,kumar,fuhuş,futbol,oyunlar...gibi binlerce bağımlılk yapan objelerimle tutarım sizi elimde.Kimilerini tutkularıyla esir ederim,kimilerini korkularıyla esir ederim.

 

Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun. Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

 

Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca,göçmenlerin deniz kenarına vurmuş ölülerini görünce zevkten dört köşe oldum!

 

Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte. Hepiniz daha çok kazanmak için açtığım yollardan yürüyün.

 

Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek. Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var. Gördünüzmü marifetlerimi.

 

Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...Ama düzenimin devamı için aynen devam.

 

Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar. Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

 

Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı. Bağımlı bireyler benim en önemli silahım.Dünyadaki her bireyi bir şeye bağımlı etmek benim işim.

 

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.İşte böyle beni yanıltmıyorsunuz.

 

Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!

 

Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken dahi bana çalışırlar.

 

Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"? ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

 

Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım. Dünya nüfusunun %50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin% 1'ine sahip. Dünya nüfusunun %1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin% 50'sine sahip.

 

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım. Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü! Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf? Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf.Burasını bende hala anlayamadım.

 

Siz birbirinizi kimi zaman dinle mezheple,kimi zaman tabi olduğunuz ırklarla,kimi zaman siyasi tercihlerinizle…  yiye durun.Bu dalaşlarınızı yaparken beni düşünmeyin ki benim varlığımın devamını tehlikeye sokacak oluşumlar oluşturmayın.

 

By.By. BEN KAPİTALİZM.

 

Pbr-79

 566 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURANDA ÖZGÜRLÜK - 07/01/2024
BELED SURESİ
İSTEMİYORUM - 03/12/2022
2022 SONU UYARI
UKRAYNA SAVAŞININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 27/02/2022
SUSMA-UYUMA ! KÜRESEL KAPİTALİZME VE EMPERYALİZME KARŞI SES VER !
"45 YIL" CELAL UZUNKAYA'DAN ALINTI - 08/02/2022
CELAL UZUNKAYA-45 YILIN MİNİ ÖZETİ
2022 YE BAKIŞ - 08/02/2022
ZOR ZAMANLAR
DARBE - 04/04/2021
KÖŞE YAZIMIZ
REİSE AÇIK MEKTUP - 20/12/2020
CUMHURBAŞKANLIĞI
UYARI-EYLEM - 29/01/2019
Kafamı kemiren sorunlar
ÜSKÜDAR İÇİN SİYASET ÜSTÜ BİR ANALİZ - 01/03/2018
KADİM BELDEMİZ ÜSKÜDAR İÇİN SİYASET ÜSTÜ,BİR SİYASİ ANALİZ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu
Takvim
whatsap
 REKLAMLAR