• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/FACEBOOK
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905324954370
  • https://www.twitter.com/Twitter
  • https://www.instagram.com/İnstagram

MESORAŞ-GÖKSEL YAYLASIMESORAŞ-GÖKSEL KÖYÜ ( YAYLASI )

CORUH-ÇORUHLU’LARIN YERLEŞKESİ

 

Trabzon ili Hayrat ilçesine 32 km uzaklıktakı sarmaşık ve 35 km uzaklıktaki göksel koylerinden olusan MESORAS kelıme anlamı olarak ıkı dagın arası (vadı) anlamına gelmektedır.

Bin yıllık bır gecmıse sahıp MESORAS 1461 yılında TRABZON un OF ıle bırlıkte musluman turklerın elıne gecmesıyle bırlıkte turklesmıstır.Bolgeye Erzurum Bayburt ve Coruh nehri havzasında yasayan oguz boylarından kıpcak(kuman) ve dıger boylardan turklerın yerlesmesıyle bolgedekı bızans ızlerı tamamen silinmistır.

Kurtulus savaşı donemınde siddetli catısmaların yasandıgı koyumuz 28 subat 1918 tarıhınde Hayrat ıle bırlıkte ısgalden kurtulmustur. 1991 yılına kadar OF ılcesıne baglı olan koyumuz Hayrat'ın aynı yıl ilçe olmasıyla bu ilçemıze baglanmıştır.

Bayburt Erzurum Rize ve Trabzon vilayetleri arasında önemli bir ticaret ve ulaşım yolu olan MESORAS zamanla bu ozellıgını yitirmiştir.OF ilçesi Kıyıcık beldesinden denize dökülen Baltacı deresi GOKSEL SARMASIK ve dıger dag koylerinden gelen ve Hayratmerkezde birlesen derelerden oluşur.

 

 ** Kültür **

Köyün gelenek, görenekleri Sahilde bulunan diğer köylerden pek farklılık arzetmemektedir. Çünkü Köy halkı Yaşamının çoğunu Sahile yakın bulunan diğer köyünde geçirmektedir. yemekleri en önemlisi Mısır unu ve Kaymaktan yapılan Kuymak, ve peynir özünden (kurçtan)yapılan muğlama, Köyün özellikli Lahanası+Manıha+ Gelin parmağı+isirgan otu tepesinden yapılan karışık ve çok lezzetli lahana ve haşlaması meşhurdur. Ayrıca Mesoraş BALIı rakımı ve bitki çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle değerlidir.

 ** Coğrafya **

Trabzon iline 97 km, Hayrat ilçesine 35 km uzaklıkta ve 2500 metre Rakımdadır.İklim köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

 ** Ekonomi **

Köyün ekonomisi Geniş otlak alanları bulunması nedeniyle tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

 ** Altyapı bilgileri **

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Stabilize olup köyde elektrik vardır.'Haberleşme' Belirli noktalardan çeken GSM Cep telefonu ile yapılmaktadır.

  **********************************************

** Diğer**

Köyümüz çevresindeki ormanlar cam gurgen kayın kızılagac ve komar agaclarından olusmaktadır. Esas gecım kaynagı hayvancılık olmakla birlikte önceleri köyümüzde tarımsal faaliyetlerinde yapıldığı bilinmektedir.Buyuk ve kucukbas hayvancılıka bırlıkte Anzer balından sonra bolgede yetisen en kalıteli ikinci bal bolgemızde uretılmektedir. Goksel koyunun hemen yanı başındaki çam ormanında beş yüz yıllık ağacların bulundugu bilinmektedır. Sozkonusu orman koyun ileri gelenleri tarafından vakfedilmiştir... ve dört ayrı mahalle den oluşan Goksel ve yine altı mahalleden olusan Sarmaşık köyleri içinde yaklaşık ikiyuz yıllık ağaç evler dimdik ayakta durmaktadır. Bu evlerin kımısı orjineline sadık kalmak kosuluyla restore edilmis pek cogu da gunumuz sartlarına gore kimi degisikliklere ugramistır.

 

Ayrıca Goksel ve Sarmaşık koylerinde tarihi oneme sahip bir cok su degirmeni ve ici kiymetli ahsap suslemelerle dolu iki adet de çami bulunmaktadır çamı cevrelerinde uc yuz yıllık mezarlıklara rastlamak mumkundur MESORAS koyleri konum itibariyle dort mevsim yasanabilecek durumda olmasına ragmen kıs mevsiminde orada yasamanın hava sartları dolayısıyla zor olması ve dıger ekonomik sebepler dolayısıyla nufus azalmıstır kısın hava sartlarının yuksek kesımlere gore daha yumusak oldugu il ve ilcelere goc kacınılmaz olmustur nufusun hızla artması ve ekonomik sebepler hemsehrilerimizi baska sehirlere goc etmeye zorlamıstır Istanbul basta olmak uzere Ankara Bursa Izmir Sakarya Samsun Trabzon Ve Rize vilayetlerine goc vermis olan MESORAS koyleri eski canlı gunlerini aramaktadır...

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu
Takvim
whatsap
 REKLAMLAR